כל החומרים בבלוג עומדים לרשותך בחינם. הם מסודרים לפי נושאים בתפריט מימין, כדאי לגלול מלמעלה למטה על מנת לראות את כל האפשרויות

מה זה "מוות דיגיטלי"?

"מוות דיגיטלי" זו "מטריה" הכוללת תחתיה דברים רבים, כי זו נקודת המפגש בין מוות לבין העידן המודרני והטכנולוגי בו אנחנו חיים כיום.  


מוות דיגיטלי זה גם איך נודע לנו על מוות בעידן הדיגיטלי הנוכחי, כשהטלפונים והרשתות החברתיות זריזים יותר מכל מודיע רשמי ("איך מודיעים על מוות בעידן מקוון?" - חלק א'חלק ב'בעקבות הפרסומים בווטסאפ ופייסבוק לפני ההודעה הרשמית על מות שלושת הנערים).

מוות דיגיטלי זה גם כל מה שאינו פיזי והשארנו אחרינו במותנו
כל מה שאי-פעם יצרנו ושמרנו כקובץ: בטלפון, בטבלט, במחשב, על דיסק און קי, כרטיס זיכרון, כונן קשיח נייד, בענן; 
כל חשבון שאי-פעם פתחנו ברשת, נרשמנו אליו אונליין, נכנסנו אליו באמצעות היוזר שלנו בפייסבוק או בגוגל או באמצעות שם משתמש וסיסמה ("ומה אנחנו נשאיר אחרינו?חלק ראשוןחלק שניאינפוגרפיקה אוסטרלית מצויינת שממחישה את הנושא היטב למרות שנוצרה לפני כעשור). זו סקאלה רחבה, שכוללת: מתמונות וסרטונים שצילמנו, דרך אתרים שבנינו ו/או יצרנו לתוכם או עבורם תוכן, שמות דומיינים שרכשנו, תוכנות, קוד, עסקים שיצרנו ואנחנו מנהלים אונליין, דרך תכולת הטלפון, המחשב, הטבלט, האחסון בענן והגיבוי בכונן הקשיח, ועד לכספים שיש לנו בארנקים דיגיטליים למיניהם וכספי קריפטו כמו ביטקוין. אני לא מכירה אדם אחד שחי כיום בחברה המודרנית שמוות דיגיטלי אינו רלוונטי לגביו/ה. 

מוות דיגיטלי זה גם טכנולוגיות חדשות להנצחת המתים, או ל"הקמתם/ן לתחייה" (טופאק "מופיע" על במה לאחר מותו(עוד) גיימר מונצח כדמות במשחקהולוגרמות תלת מימדיות של ניצולי שואה; כדאי שיהיה סעיף "הופעות אחרי המוות" בחוזהפרויקט ליום הזיכרון: סרטוני אנימציהראיון עם גיימר ש"הקים לתחייה" את האווטאר של אשתו המתה). 

מוות דיגיטלי אלו גם יוזמות הצצות מדי פעם ומנסות לאפשר לחיים "לשפוך" את עצמם לתוך אווטאר על מנת להנציח את עצמם/ן (הנצחה עצמית באמצעות אווטאר: איטרני.מי"מראה שחורה", עונה 2, פרק 1 - תגובה לביקורת של מורן שריר ב"הארץ").

מוות דיגיטלי זו גם האפשרות לצפות, בטעות או בכוונה, בסרטוני וידאו של מתאבדים או נרצחים (אל תשתפו! (בעקבות סרטון תיעוד התאבדות); ולצערנו העצום כל מה שחווינו במהלך ומאז ה-7/10, שעוד לא הבאתי את עצמי לכתוב על זה).

מוות דיגיטלי הוא גם תחום מחקר אקדמי, אינטר-דיסציפילנרי ובינלאומי. עד כה התקיימו שישה סימפוזיונים בינלאומיים תחת הכותרת: "International Symposium of the Death Online Research Network". השתתפתי בראשון ובשני, את הסיכומים שלי ניתן למצוא בגרסה האנגלית של הבלוג: 20142015). 

מוות דיגיטלי הוא גם כשרשתות חברתיות הופכות לזירות התגוששות ואכזריות בעקבות מוות (דווחו על הדפים שנפתחו בשמו של החייל הנעדר, אורון שאול).

מוות דיגיטלי הוא גם שימוש בטכנולוגיות מודרניות ככלי הכאבה לאנשים אחרים (הצד המכוער של מוות בעידן הדיגיטלי). 

מוות דיגיטלי הוא גם כר ליצירתיות, לעיצוב, לאמנות ("מתקשרות": מיצג בפסטיבל פרינט סקריןכשמוות, הנצחה, טכנולוגיה ועיצוב נפגשים"מתי נתממשק?" - מופע באונ' ת"א).  

מוות דיגיטלי היא גם הקלות המפחידה בה כל כך הרבה ממה שהיינו יכולים/ות להשאיר אחרינו - עלול לא להישאר אחרינו, כי זה עלול להימחק בקלות רבה מדי ובאופן בלתי הפיך, כפי שהיטיב לתאר הקומיקאי האוסטרלי Sammy J בשירו המעולה: "Delete", 

מוות דיגיטלי אלו גם אפליקציות ושירותים שמקווים להקל או לפתור משהו בנקודת המפגש הכואבת הזו, בין מוות לבין דיגיטל (למשל ברוכים הבאים לסצינת ה”מוות הדיגיטלי” הישראלית: פוסט מ-2015, מתישהו אעדכן; אבל והנצחה וירטואליים - עוד פוסט שמתישהו אעדכן, במיוחד עם יוזמות שקשורות ל"חרבות ברזל"; לפני המוות: השארת הודעות למשלוח לאחר המוות ו- לפני המוות: הנצחה עצמית והשארת הנחיות לביצוע אחרי המוות הם עוד פוסטים שמתישהו אעדכן). מוות דיגיטלי זה גם "grief tech" ו-"digital necromancy" - מושגים חדשים יחסית. 

מוות דיגיטלי הוא גם הכספים (הרבים) שהולכים לאיבוד אחרי מות אדם, כי הם לא נמצאים בארנק הפיזי, בחשבון הבנק, מתחת לבלטות או בכספת בקיר (הצד הפיננסי). 


מוות דיגיטלי זה גם כשאדם שעדיין בחיים מוצא את עצמו/ה / - או אחרים/ות מוצאים אותו/ה - נעול/ה מחוץ לכל מה שצריך על מנת לתפקד כיום, מבחינה אישית ומקצועית. זה יכול להיות כתוצאה מ"רק" פציעה או מחלה - לא צריך ממש למות כדי לפגוש מוות דיגיטלי: מספיק לא להיות מסוגל/ת לזכור איפה יש לך חשבונות מקוונים, או איך נכנסים אליהם. 

"מוות דיגיטלי" זו גם ההתמודדות של משפחות שכולות, וגם ההתמודדות של א.נשים אכפתיים/ות ו/או אחראיים/ות שרוצים/ות לוודא שהם/ן משאירים/ות אחריהם/ות את הכל בצורה מסודרת ככל האפשר עבור אהוביהם/ן, ומקלים/ות עליהם/ן ככל יכולתם/ן. 

מוות דיגיטלי זה גם מורשת דיגיטלית, עיזבון דיגיטלי, נכסים דיגיטליים, ירושה דיגיטלית, וכל מה שנלווה לדברים בעלי ערך כספי ו/או רגשי: חקיקה, זכויות, תנאי שימוש, מדיניות, מדיניות פרטיות, נורמות חברתיות ועוד. מוות דיגיטלי זו תסבוכת, מוות דיגיטלי זה חשוב, מוות דיגיטלי זה משהו שיש עוד הרבה מאד מה לעשות לגביו. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

//