כל החומרים בבלוג עומדים לרשותך בחינם. הם מסודרים לפי נושאים בתפריט מימין, כדאי לגלול מלמעלה למטה על מנת לראות את כל האפשרויות

יום שלישי, 24 בפברואר 2015

פייסבוק ומוות: סדר בבלגן

בהמשך לפניות שאני מקבלת, לשאלות שאני נשאלת ולפרסומים שאני נתקלת בהם, עלה הצורך לעצור לרגע לגבי כל מה שקשור לפייסבוק ולמוות, ולעשות סדר בבלגן:  

בעודנו בחיים


פייסבוק מאפשרת שיהיו לנו, בעודנו בחיים, אחת או יותר מהאפשרויות הבאות: 
 • פרופיל (מיועד להיות אישי, לאדם עצמו);
 • דף (מיועד להיות לא אישי אלא עסקי, למשל עבור עסק או מטרה);
 • קבוצה.  
צריך להבדיל ביניהם: הם לא מתנהלים אותו הדבר. 
דוגמאות אפשר לראות כאן: פרופיל (לא שלי, רק מביאה כדוגמה), דף (שלי)קבוצה (לא שלי, רק מביאה כדוגמה). 
את ההסבר של פייסבוק על ההבדלים בין פרופיל לבין דף לבין קבוצה ניתן למצוא כאןכאן וכאן.
אחרי שיש פרופיל, אפשר לפתוח דף שבעל/ת הפרופיל הוא/היא המנהל/ת היחידה/ שלו, או למנות א/נשים נוספים/ות לתפקיד ניהולי בו (Admin).
כמו כן, אפשר לפתוח קבוצה 
שבה בעל/ת הפרופיל הוא/היא המנהל/ת היחיד/ה שלה, או למנות א/נשים נוספים/ות לתפקיד ניהולי בה (Admin). 

אחרי מותנו 

איך ומתי הופכים פרופיל לפרופיל הנצחה? 


את כל השאלות והתשובות של פייסבוק לגבי פרופילי הנצחה אפשר למצוא כאן, ואת הלינק לפרסום הרשמי של פייסבוק בנושא הנצחת פרופילים, אפשר למצוא כאן

כל אחד יכול לדווח לפייסבוק על כל אחד שהוא מת: כל מה שצריך לעשות בשביל זה זה למלא את הטופס הזה ולצרף לינק להספד / מודעת אבל שפורסמו ברשת. 
עם הפיכת הפרופיל לפרופיל הנצחה חלים בו כמה שינויים. ההפיכה הזו היא בלתי הפיכה: אם בעל/ת הפרופיל אכן מת/ה, הפרופיל יישאר מונצח נקודה. אם הדיווח היה שקרי (פייסבוק אמרו בראיון ל'אבק דיגיטלי' שיש אחוז נמוך של דיווחים שקריים, אם כי עורכי באזפיד "הרגו" בקלות אחד מהם בעודו בחיים וחשבונו הונצח) אפשר לפתוח את הפרופיל מחדש על ידי דיווח כאן, אבל זה רלוונטי רק אם בעל/ת הפרופיל חי/ה ונעול/ה מחוץ לחשבון של עצמו/ה: אם בעל/ת הפרופיל מת/ה, הפרופיל יישאר מונצח נקודה. 

צריך להבדיל בין בקשה להפיכת פרופיל קיים לפרופיל הנצחה לבין פתיחת פרופיל לזכרו של אדם לאחר מותו - מישהו/י שלא היה לו/ה פרופיל בעודו/ה בחיים. זו פעולה שפייסבוק אינה מעודדת: היא מעדיפה שלזכרו של אדם שלא היה לו פרופיל בפייסבוק בעודו בחייו ייפתחו דף או קבוצה לזכרו לאחר מותו,/ה ולא פרופיל. 

בעקבות פניות אלי של כמה אנשים שהתלוננו כי הפרופיל של יקירם הונצח כבר תוך כמה שעות או תוך כמה ימים ספורים בלבד לאחר מותו/ה (והם יודעים שאף אחד מבני משפחתם לא פנה לפייסבוק בבקשת הנצחה), הועלתה סברה כי כיום יש לפייסבוק אלגוריתם שמאתר אוטומטית מוות של אנשים בעקבות הכתיבה על הקיר (טיימליין) שלהם, ושהפיכת הפרופיל למונצח הינה 
אוטומטית. מבדיקות שערכתי עם קולגות שלי בחו"ל נראה שהסברה הזו אינה נכונה וזה פשוט עניין של מזל: כמה זמן עובר מהרגע שהאדם מת ועד שמישהו/י מדווח עליו/ה כמת/ה ועד שבפייסבוק עוברים על הדיווח והופכים את הפרופיל לפרופיל הנצחה. מצד אחד היו כמה מקרים של הפיכת פרופיל למונצח כה מהירה עד שחשדנו שיש אלגוריתם מאחורי העניין, ומצד שני היו מקרים של אנשים שפנו שוב ושוב לפייסבוק בבקשה לסגור את פרופיל הפייסבוק של יקירם / יקירתם המתים, ולמרות שעברו כמה חודשים, הפרופיל טרם נסגר. כאמור זה כנראה עניין של מזל כי מהירות הטיפול אינה אחידה: יש מקרים שזה מטופל תוך כמה שעות ויש מקרים שזה לא מטופל גם כעבור כמה חודשים, כמו שמדווח בכתבה הזו על אם שפנתה לבית משפט בברזיל כדי שיורה לפייסבוק לסגור את הפרופיל של בתה המתה וכמו שאנחנו רואים בפנייה הבאה: 

צילומסך של מייל שקיבלתי מאחד מאתרי החדשות המובילים 

גם יכול להיות שפנייה להנצחת פרופיל מטופלת מהר, ופנייה למחיקת פרופיל מטופלת לאט. 

צריך גם להבדיל בין בקשה להפיכת פרופיל קיים לפרופיל הנצחה, שזו בקשה שכל אחד יכול לעשות לגבי כל אחד, לבין בקשה לסגור / למחוק את החשבון, שזו בקשה שרק בן/ת משפחה יכולים לבקש, ובמקרה הזה פייסבוק גם יבקשו לראות תעודת פטירה. עושים זאת על ידי פנייה כאן

אני ממליצה, מבקשת ומפצירה בכל לשון של בקשה: אם נתקלתם בפייסבוק בפרופיל של אדם זר שמת וטרם הונצח, אל תפנו לפייסבוק בבקשה להנציח את הפרופיל. פשוט תניחו לזה. אם בני המשפחה והחברים שלו/ה היו רוצים, הם היו פונים לפייסבוק בעצמם עם הבקשה הזו. אתם לא עושים חסד לאף אחד עם הדיווח הזה, אתם רק יכולים לגרום לצרות ולצער. אם הנפטר/ת הם לא אדם זר, אפשר לשאול בעדינות חברים קרובים או בני משפחה האם הם מודעים לאפשרות של להנציח את הפרופיל, אם זה נראה לכם נורא חשוב, אבל ההמלצה שלי היא פשוט: תניחו לזה. אתם לא מספיק מבינים את ההשלכות של דיווח כזה. אין תשובה אחת נכונה: יש משפחות שמעדיפות שהפרופיל ייסגר ויש משפחות שמעדיפות שהפרופיל יישאר פעיל. תנו להן להיות אלו שמחליטות. 

צילומסך מפייסבוק. 
תודה למי שתייגה אותי פה.
למי שרצה לדווח לפייסבוק במקרה הזה לא היתה כוונה רעה, הוא רק לא הבין את ההשלכות 

אם דיווחתם לפייסבוק והם עדיין לא עברו על הדיווח שלכם, יכול להיות שתספיקו לבטל אותו! כאן יש הסבר איך לעשות זאת. 

מה קורה לפרופיל ברגע שהוא מונצח? 

 • לפרופיל מונצח אי אפשר להיכנס יותר נקודה: גם אם יש לך את שם המשתמש והסיסמה הנכונים.
 • כל ההגדרות נשארות בדיוק כפי שהיו ברגע הנצחת הפרופיל ואי אפשר לערוך אותן. 
 • פרופיל מונצח לא יופיע יותר בהצעות חברוּת למי שעדיין לא חברי/ות פייסבוק של הנפטר/ת.
 • פרופיל מונצח לא יופיע יותר בהצעות לתיוגים בתמונות, הזמנות לאירועים ותזכורות לימי הולדת למי שכן היו חברי/ות פייסבוק של הנפטר/ת. 
 • דף/ים שנוהל/ו רק על ידי הפרופיל של הנפטר/ת נמחקים ברגע הנצחת הפרופיל: אין הצעה למינוי מנהל/ת נוסף/ת לפני המחיקה על מנת להשאיר את הדף/ים ותכניו באוויר. 
 • קבוצה/ות שנוהלה/ו רק על ידי הפרופיל של הנפטר/ת לא נסגרת/ות מיידית: שם כן יש אפשרות למינוי מנהל/ת נוסף/ת כדי למנוע את סגירת הקבוצה. 
 • אין התרעה לפני הנצחת הפרופיל ולא שואלים את בני המשפחה האם הם היו מעוניינים בהנצחת הפרופיל: ברגע שפייסבוק עוברים על הדיווח שקיבלו ומאשרים אותו, הפרופיל מונצח. זה יכול לקרות תוך שעות, ימים, שבועות, חודשים או שנים מרגע המוות - אין לדעת, וצריך להתכונן לקראת זה מראש. 
 • אני חוזרת ומדגישה: אל תדווחו לפייסבוק על מוות של משתמש (אלא אם אתם טרולים, כמובן). 
צילומסך מפייסבוק
דוגמה לדף שנמחק עם הפיכת הפרופיל לפרופיל הנצחה - 
בניגוד לרצון המשפחה ולפני שהספיקו למנות מנהל/ת נוסף/ת לדף 

מה אפשר לעשות אחרי שהפרופיל הונצח? 


לא הרבה. תיאורטית אמורה להיות אפשרות לפנות לפייסבוק ולבקש עותק של תכולת החשבון - אבל אני עוד לא שמעתי על מישהו שזה הצליח לו. יכול להיות שמי שזה הצליח לו/ה מתחייב/ת בפני פייסבוק לא לפרסם את זה? יכול להיות שלמי שזה כן הצליח לו/ה אין אינטרס לפנות לתקשורת ולספר כי זה הצליח, אז כל מה שמגיע לתקשורת אלו המקרים שלא הצליחו? לא ברור. בציטוט הזה מ-2012 אמנם נאמר: 

"אנחנו נספק לעיזבון (מנהל/ת העיזבון, ו.ש.) הורדה של המידע שבחשבון אם הנפטר נתן את הסכמתו מראש או שהחוק מורה על כך"
אבל כאמור עוד לא שמעתי על מישהו שזה הצליח לו - מלבד הוריו של בנג'מין סטאסן, אבל שם, גם אחרי שבית משפט פסק לטובת ההורים שלו ונגד פייסבוק, פייסבוק עוד ניהלו איתם משא ומתן. ותודה לעו"ד דן אור-חוף על הלינק


כאן אפשר למצוא את ההנחיות של פייסבוק לגבי פנייה אליהם בנושא, שמתבצעת באמצעות הלינק הזהשימו לב: ברגע שפונים אליהם בבקשה לקבל עותק מתכולת חשבון של מישהו/י שנפטר/ה, הפרופיל שלו/ה מונצח. 

בפברואר 2014 פייסבוק שינו כמה דברים במדיניות שלהם בהקשר של אחרי המוות ואת הפרסום על כך ניתן למצוא כאן: מאז פברואר 2014 ניתן לפנות לפייסבוק באמצעות הלינק הזה ולבקש לראות את סרטון ה-Look Back של יקירכם / יקירתכם שנפטרו. שימו לב: ברגע שתפנו בבקשה כזו, הפרופיל שלו/ה יונצח! אז כדאי לפנות רק אם הפרופיל כבר הונצח, או אם אתם בטוחים שאתם רוצים שהוא יונצח. 

האם אני יכול/ה לעשות משהו לגבי הפרופיל של עצמי אחרי מותי? 


אז זהו שלא כל כך:
 1. אם ברצונך שהפרופיל שלך ייסגר אחרי מותך, אפשר להשאיר הנחיות כאלו בכתב או בעל פה / להכניס את זה כחלק מהצוואה / להירשם לאתר שמנהל את העיזבון הדיגיטלי שימחק עבורך את חשבונך אחרי מותך: יש רשימה שלמה של אתרים כאלו בפוסט הזה שלי.
  מהרגע שגם בישראל יהיה פעיל ה-Legacy Contact (עוד פרטים על כך בהמשך פוסט זה), אפשר יהיה להשאיר גם שם הנחיות למחיקת הפרופיל. 
 2. אם ברצונך שהפרופיל שלך יישאר פעיל אחרי מותך: זה אפשרי רק כל עוד אף אחד/ת (אנשים זרים שלא יודעים בכלל מה רצית או לא רצית) לא ידווחו לפייסבוק שמתת ובזאת פרופילך יונצח. 

מה זה Trusted Contacts והאם זה קשור? 

לא, זה לא קשור לפייסבוק ומוות, זה קשור לפייסבוק וחיים: כאן אפשר לקרוא את ההודעה הרשמית של פייסבוק על השירות הזה, שהושק במאי 2013. השירות הזה מיועד לעזור לך להיכנס מחדש לחשבון שלך אם ננעלת מחוצה לו - אבל זה רלוונטי רק אם עודך בחיים ולכן אני לא מאריכה כאן בנושא. זה רעיון טוב כשלעצמו, אבל הוא לא מענייננו. 

מה השתנה בפייסבוק עכשיו, בפברואר 2015? מה ההבדל בין פרופיל מונצח לפרופיל שמונה לו Legacy Contact? 


כתבתי פוסט שלם על השינוי במדיניות של פייסבוק ב-2015 כשהשיקה את השירות החדש שלה: האפשרות למנות איש/אשת קשר למורשת. הלינק כאן
חשוב להדגיש שבינתיים השינוי הזה בתוקף רק בארה"ב. אעדכן כשיהיה פעיל גם בישראל. בינתיים הקלקה על הלינק של פייסבוק בנושא מובילה להודעה שהשירות עדיין אינו פעיל כאן. עדכון ספטמבר 2015: האפשרות למנות איש/אשת קשר למורשת הדיגיטלית שלנו בפייסבוק הגיעה לישראל. פוסט על השירות בכלל אפשר לקרוא כאן ופוסט על ההגעה שלו לארץ אפשר לקרוא כאן. כתבתי גם פוסט על למה הפיתרון הזה לא מספיק טוב או מקיף בעיני, אפשר לקרוא אותו כאן

מה השינוי הזה כן אומר? 
 1. לפני השם של בעל/ת הפרופיל יופיעו המילים "זוכרים את" (Remembering) (שימו לב לשימוש בזמן הווה ולא עבר: Remembering ולא Remembered). 
 2. באופן חלקי כן יש מקום לביטוי של הרצון שלך כבעל/ת הפרופיל: בזמן מינוי איש/אשת הקשר אפשר לבחור שהפרופיל ייסגר, אם זה מה שברצונך. 
 3. לאיש/אשת הקשר לעיזבון אין גישה להודעות הפרטיות. 
 4. בעת קביעת איש/אשת הקשר (בעודך בחיים אפשר לשנות את דעתך ולהחליף את איש/אשת הקשר כמה פעמים שרק תרצה/י, בהתאם לזוגיות חדשה / פרידות וכו') אפשר להגדיר האם ברצונך שאפשר יהיה - או אי אפשר יהיה - להוריד עותק מתכולת החשבון שלך (ארכיון).
  עד עכשיו הדרך היחידה להוריד עותק היתה אם הספיקו להיכנס לפרופיל לפני שהונצח ולעשות Download a copy
  • אם את/ה חרד/ה לפרטיותך גם אחרי המוות תשמח/י לשמוע שתוכל/י לוודא שלא יורידו עותק. 
  • אם חשוב לך לתת לאוהביך את התמונות, הוידאו, הטקסטים וכו' שלדעתך הם יחפשו לנצור ולהוקיר אחרי מותך, תשמח/י לשמוע שתוכל/י לוודא שיהיה להם עותק מתכולת החשבון, גם אם לא תהיה להם גישה אליו.  
 5. לאיש/אשת הקשר שתמנה/י יש הרשאות מסוימות שייחודיות רק לו/ה:
  1. האפשרות "לנעוץ" סטטוס מסוים כך שיישאר בראש הטיימליין של הפרופיל בכל עת, למשל: פרטים על מועד הלוויה / האזכרה, מילים אחרונות שהנפטר/ת רצה/רצתה שיתפרסמו לאחר המוות וכו'. 
  2. האפשרות להחליף את תמונת הפרופיל / תמונת הקאבר שלך לתמונה אחרת (אם למשל מתת במהלך שבוע דופלגנגר ותמונת הפרופיל שלך בעת מותך לא היתה שלך). 
  3. האפשרות לאשר בקשות חברוּת של אנשים שעדיין לא היה להם פרופיל פייסבוק בזמן שהנפטר/ת היו בחיים ולכן לא היו חברי פייסבוק שלו/ה, או אנשים שכן היה להם פרופיל אבל לא היו חברי פייסבוק שלו/ה. 
מה השינוי הזה לא אומר? 
 1. עדיין אין פיתרון למי שרוצה שהפרופיל שלו/ה לא יונצח, או לחלופין שלאוהביו/ה עדיין תהיה גישה לפרופיל גם אם הונצח: לפרופיל שהונצח אי אפשר להיכנס יותר, גם אם יש שם משתמש וסיסמה נכונים, וגם אם מונה/מונתה איש/אשת קשר לעיזבון.  
 2. עדיין אין פיתרון לדפים: איש/אשת הקשר למורשת לא יוכל/תוכל למנות Admin נוסף/ת לדף על מנת למנוע את היעלמותו, וברגע שהפרופיל יונצח - הדף/ים שהנפטר/ת ניהל/ה, יימחקו. 
 3. עדיין אין אפשרות לקבוע כפתור Follow: אם הנפטר/ת לא הגדיר/ה את האפשרות הזו בחייו/ה, איש/אשת הקשר לא יוכלו להוסיף כפתור כזה.
  בעיני זה חבל, כי לדעתי צריך לאפשר לאנשים לעקוב אחר הפרופיל מבלי להתחבר אליו:
  1. גם כי יש אנשים שלא ירגישו בנוח להתחבר לראשונה עם פרופיל של אדם שכבר אינו בחיים אבל הוא/היא כן מעניינים אותם,
  2. גם כי יש אנשים שהיו חברים שלו/ה כשהוא/היא היה/היתה בחיים שאולי לא ירגישו בנוח להמשיך ולהיות חברים שלו/ה גם אחרי מותו/ה, אבל לא ירצו לאבד קשר לגמרי, 
  3. וגם כי חברוּת מאפשרת חשיפת תכנים שלפני כן היו חשופים לחברים בלבד, ובעיני זה לא נכון לאפשר לאנשים את החשיפה הזו כשהנפטר/ת לא בחר/ה בה.
  4. הפרופיל נשאר כפי שהיה בעת הנצחתו מבחינת ההגדרות שלו: לאיש/אשת הקשר אין הרשאה לשנות אותן. זה אומר שאם למשל בעל/ת הפרופיל הגדיר/ה אותו כך שרק הוא/היא יכולים לכתוב על הקיר (טיימליין) של עצמה/ו, כלומר שחברים לא יכולים לכתוב עליו - זה הולך להישאר ככה. לדעתי זה חבל כי צריך לאפשר כתיבה על הקיר אחרי המוות ובכך לאפשר לחברים להעלות תמונות, זכרונות, וידאו וסיפורים שקשורים לנפטר/ת. בהיעדר האפשרות הזו, הם מוגבלים רק לאפשרות של להגיב (comment) בתגובות של הסטטוס האחרון שפורסם לפני ההנצחה. 
  5. ההרשאות שיש לאיש/אשת הקשר למורשת אינן כוללות את האפשרות להסרת תיוגים. לכן, אם הנפטר/ת תויגו בתמונה בלתי הולמת כמו פרסומת או בטקסט בעל מסר פוגעני, איש/אשת הקשר לא יוכלו להסיר את התיוג הזה. הם רק יוכלו לדווח עליו לפייסבוק ולקוות שהיא תמצא לנכון להסיר אותו. 
  6. ההרשאות שיש לאיש/אשת הקשר למורשת אינן כוללות את האפשרות למחיקת סטטוסים או תגובות מהטיימליין של הנפטר/ת. וכך, אם נכתבים טקסטים בלתי הולמים או פוגעניים, כל מה שביכולתם לעשות הוא לדווח על כך לפייסבוק ולקוות שהיא תסיר אותם. 
  7. פייסבוק לא מעודדת או מדרבנת אנשים למנות איש/אשת קשר.
   זו טעות בעיני: זה נושא כל כך חשוב ושעוד אין מספיק מודעות אליו - היא לא יכולה לסמוך רק על זה שהמשתמשים ישמעו על זה דרך התקשורת וזהו. 
  8. הנושא של כל אחד יכול לדווח על מוות של כל אחד לפייסבוק עדיין לא נפתר.
   לדעתי צריך להגביל את זה לחברים קרובים / משפחה קרובה בלבד ולמנוע מצבים שבהם זרים גמורים מדווחים, מבורוּת או מרשעוּת. 

  אז מה דעתי על השירות החדש, בשורה התחתונה? צעד חשוב בכיוון הנכון, אבל בהחלט עדיין לא נותן מענה כולל ומספק. כתבתי פוסט נפרד רק על זה

  עדכון: 
  פוסטים נוספים שכתבתי מאז וכדאי לקרוא כי הם כוללים סיפורים פייסבוקיים אמיתיים כדוגמאות:   עריכה דצמ' 2023:

  נתקלתי בשאלה: מהי נעילת פרופיל, ומה ההבדל בין נעילת פרופיל לבין הנצחת פרופיל? 

  נעילת פרופיל היא אפשרות שהגיעה לישראל לראשונה באוקטובר 23', וזו פעולה שניתן לעשות רק מתוך הפרופיל, כך שזה רלוונטי רק לבני/ות משפחה שיש להם/ן גישה לפרופיל הפייסבוק של המת/ה.  
  נעילת פרופיל משנה את הגדרת הפרטיות שלו, ההסבר המלא מטעם פייסבוק נמצא כאן
  לא ניתן לפנות לפייסבוק בבקשה שינעלו פרופיל של אדם אחר, ולכן אני ממליצה לא לפנות אליהם בנושא: כל פניה אליהם שכוללת מידע לגבי אדם שנפטר תגרום לכך שהפרופיל יונצח, גם אם התכוונתם/ן שהוא "רק" ינעל. 

  למשפחות שכן יש להן גישה לפרופיל, אני ממליצה לשקול את האפשרות לנעול אותו - ולו לפרק זמן מסויים - כי זה ימנע תגובות מזרים, כולל מניעת תגובות עוינות מזרים. 

  כמו כן: פרופיל נעול אינו זהה לפרופיל חסום: נעילה היא פעולה שאת/ה עושה עבור עצמך, בפרופיל שלך. חסימה היא פעולה בה פייסבוק נוקטת, שחוסמת את החשבון כליל, או מביצוע פעולות מסויימות, כתוצאה מהפרת תנאי השימוש / הקהילה. 

   

  אין תגובות:

  הוסף רשומת תגובה

  //